Czego należy unikać, by nauczyć dziecko prawidłowej postawy?

Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?
1 grudnia 2017
Czy niemowlę powinno spać w łóżku z rodzicami?
1 grudnia 2017

Nauki prawidłowej postawy u niemowlaka nie należy zaniedbywać, ponieważ popełniane wówczas błędy skutkują nieprawidłowymi przyzwyczajeniami, które będą mu towarzyszyć w późniejszym życiu i powodować poważne kłopoty zdrowotne. Warto zatem zapoznać się z najczęściem popełnianymi w tym aspekcie przez rodziców niemowlaków błędami, by uniknąć ich popełniania!

Jednym z najpowszechniejszych wśród rodziców niemowlaków uchybień jest nadmierny pośpiech. Często zdarza się na przykład, że rodzice są zniecierpliwieni, że ich kilkumiesięczne dziecko jeszcze nie potrafi siedzieć, dlatego przykłada mu pod plecy poduszkę lub na siłę przytrzymuje. Tymczasem w ten sposób można poważnie zaszkodzić kręgosłupowi i biodrom dziecka! Lepiej jest więc zatem pozwolić mu na samodzielny rozwój w tym zakresie. Ogólnie rzecz biorąc, nie poleca się stosowania jakiegokolwiek podparcia głowy, aż dziecko skończy roczek – z kupnem poduszki można zatem poczekać.

To samo tyczy się nauki chodzenia: nie należy próbować jej sztucznie przyśpieszać, ponieważ dla rozwoju dziecka nie jest to bynajmniej korzystne. Kiedyś bardzo powszechne było prowadzenie dziecka za rączkę, by pomóc mu w chodzeniu, jednak zdaniem ekspertów dziecko zajmuje wówczas nienaturalną dla siebie pozycję.

Bardzo ważne jest również mądre korzystanie z wózków. Nie powinniśmy sadzać dziecka w spacerówce jeszcze zanim nauczy się siedzieć samodzielnie bez podparcia. Nie można również używać fotelika-nosidełka jako zamiennika gondoli w trakcie spaceru, ponieważ zmusza to niemowlę do zajęcia nienaturalnej dla niego pozycji półsiedzącej.