Czy niemowlę powinno spać w łóżku z rodzicami?

Czego należy unikać, by nauczyć dziecko prawidłowej postawy?
1 grudnia 2017
W jaki sposób wybrać atrakcyjne i rozwijające zabawki dla dziecka?
1 grudnia 2017

Jedną z kwestii spornych, które dotyczą rozwoju dziecka na wczesnych etapach jest pytanie: czy dziecko powinno spać we własnym łóżeczku czy może w łóżku z rodzicami? Ta druga opcja ma równie wielu przeciwników, co zwolenników i zanim zdecydujemy, do których z nich należymy, warto rzetelnie zapoznać się z jej zaletami i wadami.

Zaletą spania w łóżku z dzieckiem jest na pewno możliwość szybkiego reagowania na wszelkie objawy dyskomfortu demonstrowane przez dziecko. Jeżeli pociecha płacze z głodu, mama może od razu nakarmić je piersią. Ważny jest również fakt, że śpiąc z dzieckiem, rodzice mają szansę zbudować z nim więź; warto przy tym zwrócić uwagę, że dotyczy to również taty, który w innym przypadku nie mógłby mieć okazji spędzać tak dużej ilości czasu z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia.

Za wadę tego rozwiązania można zaś uznać fakt, iż może ono utrudnić dziecku usamodzielnienie się, szczególnie jeśli rodzice będą długo odkładać moment wysłania dziecka do własnego łóżka. Często zdarza się, że dziecko, które bardzo przyzwyczaiło się do spędzania nocy z rodzicami reaguje płaczem na samą propozycję spania we własnym pokoju. Ten problem można jednak przezwyciężyć, jeżeli będziemy potrafili w zrozumiały dla dziecka sposób wyjaśnić mu, dlaczego samodzielne spanie jest dla niego dobrą rzeczą. Oczywiście z początku nasze argumenty mogą do niego nie trafiać, jednak jeżeli będziemy konsekwentni, na pewno w końcu przekona się do spania samemu.

Potencjalnym mankamentem tego układu jest również możliwość wystąpienia kłótni między rodzicami, którzy mogą mieć diametralnie różne opinie na jego temat. Nie bez znaczenia jest tu kwestia intymnego współżycia małżonków, dla którego spanie z dzieckiem w łóżku jest z oczywistych względów przeszkodą. Jedną kwestią jest usamodzielnienie się dziecka, drugą zaś niezależność rodziców, którzy przecież mają pełne prawo chcieć chwili dla siebie.