Etapy w nauce chodzenia dziecka

Metody na dwujęzyczne wychowanie dziecka
1 grudnia 2017
Jak poradzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?
1 grudnia 2017

Rozwój funkcji motorycznych dziecka jest dla rodziców bardzo ważnym aspektem, który starają się obserwować z jak największą uwagą. Wielu z nich towarzyszy uczucie niepewności, ponieważ cały czas zastanawiają się, czy postęp, które ich dziecko czyni w nauce chodzenia jest wystarczająco szybki. Dlatego na pewno przyda im się opisana niżej lista kamieni milowych w rozwoju motorycznym dziecka.

Pierwszym etapem, który bezpośrednio poprzedza chodzenia jest sprężynowanie, które pojawia się w siódmym miesiącu życia. Wówczas to dziecko zaczyna uginać i prostować nóżki, gdy podniesiemy je do pionu – w ten sposób okazuje świadomość funkcji swoich nóg i stóp. Natomiast pomiędzy ósmym a dziewiątym miesiącem życia dziecko powinno zacząć raczkować. Z początku oznacza to pełzanie, później zaś samodzielne podnoszenie pupy, w końcu zaś naprzemienne ruchy rąk i nóg. I chociaż wielu rodziców na pewno ucieszy się, gdy zobaczy, że ich dziecko już na tym etapie próbuje zająć pozycję stojącą i zacząć chodzić, tak naprawdę lepiej jest pozwolić mu jeszcze nieco poraczkować, ponieważ tylko w ten sposób może nabyć odpowiednie umiejętności motoryczne. Następny etap to samodzielne stanie, które ma miejsce zazwyczaj w dziesiątym miesiącu życia. Stąd z kolei już blisko do chodzenia, a tego dzieci uczą się najwcześniej w dwunastym miesiącu życia. Bardzo często jednak ten kamień milowy udaje się dzieciom pokonać dopiero nieco później – od szesnastego do osiemnastego miesiąca życia.

Naprawdę warto zdawać sobie sprawę, że podane powyżej ramy czasowe są jedynie orientacyjne. Nie ma co niepokoić się nadmiernie, jeżeli na przykład dziecko zacznie raczkować trochę później, niż podaliśmy powyżej. Pamiętajmy, że wywieranie na dziecko presji nie działa na nie motywująco, a wręcz przeciwnie! Lepiej jest pozwolić dziecku rozwijać się w swoim tempie, co zresztą na pewno nam samym pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu.