W jaki sposób wybrać atrakcyjne i rozwijające zabawki dla dziecka?

Czy niemowlę powinno spać w łóżku z rodzicami?
1 grudnia 2017
Kilka słów o czytaniu dzieciom bajek
1 grudnia 2017

Jedną rzeczą, którą każdy wie o dzieciach jest fakt, że każde z nich kocha zabawę. Warto zdać sobie sprawę z tego, że dla dzieci zabawa jest nie tylko sposobem zapełniania czasu, ale i sposobem poznawania świata i rozwijania zdolności intelektualnych. Tam, gdzie zabawa, tam i zabawki, i tutaj rodzice mogą mieć ciężkie zadanie – zabawek przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku jest na rynku ogromna ilość, a nierzadko agresywny marketing potrafi sprawić, że ciężko jest oddzielić te, które rzeczywiście spodobają się dzieciom i będą na nie działać w rozwijający sposób i te, które są tylko gadżetami. Istnieje jednak kilka cech, którą powinna się cechować zabawka, która spełnia wymagania dzieci i rodziców – warto się z nimi zapoznać!

Wspomnieliśmy powyżej już o agresywnym marketingu i trzeba pamiętać o tym, że najlepsze zabawki to wcale nie te najnowocześniejsze, które reklamy tak lubią zachwalać! Zdaniem ekspertów najbardziej rozwijające zabawki dla dzieci to te, które cechują się prostotą rozwiązania i oferują dzieciom dużą swobodę w zakresie odgrywania różnorodnych scenariuszy, a nowoczesne zabawki, które są bardzo wyrafinowanymi konstrukcjami, ale od dziecka wymagają jedynie wciskania przycisków są tego przeciwieństwem. W większości przypadków najlepszym wyborem będzie zatem zabawka „analogowa”, najlepiej specjalnie opracowana, by uwolnić kreatywność dziecka lub zachęcić je do rozwiązywania złożonych problemów.

Nie można zapomnieć oczywiście również o kwestii bezpieczeństwa. Ważne jest, by przed kupnem zabawki sprawdzić oznaczenia dotyczące grupy wiekowej, dla której jest przeznaczona – w innym przypadku dziecko podczas zabawy może sobie zrobić krzywdę. Niezależnie od grupy wiekowej, uniwersalnym sposobem na sprawdzenie, czy zabawka została gruntownie przetestowana pod kątem bezpieczeństwa jest zweryfikowanie, czy posiada ona oznaczenie CE, które wskazuje, że produkt spełnia unijne standardy.